Ulmowie i Żydzi na Krajnie

Na te i inne pytania odpowiadaliśmy, realizując międzyklasowy projekt „Żydzi na Krajnie”. Każda klasa otrzymała temat do opracowania. Ponadto na lekcjach historii w kl. 7-8 pracowaliśmy ze źródłami. Klasy 4-6 obejrzały efekty naszej pracy w postaci prezentacji. Również na szkolnym korytarzu powstała gazetka stworzona przez uczniów. Jesteśmy zaskoczeni faktem, że w 1772 roku w Sępólnie Krajeńskim liczba Żydów stanowiła 45% ogółu mieszkańców!

Z kolei na lekcjach religii uczniowie klas 6-8 zapoznali się z życiem rodziny Ulmów – beatyfikowanych 10 września tego roku. Obejrzeliśmy film dokumentalny „Ulmowie – świadectwo prawdy” oraz dodatkowo kl. 8 „Chleba naszego powszedniego”. Po filmie dyskutowaliśmy na temat heroicznej postawy rodziny. Obowiązkowo uczniowie klas starszych pisali życiorys rodziny Ulmów.

Wszystko po to, aby upowszechniać wiedzę o Polakach, którzy z narażeniem życia ratowali osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej.