Gminny Konkurs Wiedzy o Krajnie

Konkurs odbył pod patronatem honorowym Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i z tej okazji przybyła z Bydgoszczy pani wizytator Beata Szczęśniak. Kolejnym gościem zasiadającym w komisji konkursowej był nasz absolwent, specjalista od gwary krajeńskiej, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - dr Krzysztof Kołatka. Swoją obecnością zaszczycił nas dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego- Krzysztof Wojtkowiak. Nie zabrakło również Burmistrza Więcborka - Waldemara Kuszewskiego. Gospodarzem spotkania była dyrektor Szkoły Podstawowej w Sypniewie - Beata Kiestrzyn.

Po wejściu do sali gimnastycznej, uczestnicy zapoznawali się z wystawką sprzętów, tych, które wyszły już z użycia oraz stosowanych w codzienności. Miało to na celu zapoznanie z nazwami gwarowymi sprzętów, gdyż w zadaniach pytaliśmy także o krajeńską gwarę.

Zanim przeszliśmy do zmagań konkursowych, wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat Krajny wygłoszonej przez doktora Krzysztofa Kołatkę. Kto uważnie słuchał, znał odpowiedzi na niektóre pytania.

Po sześciu rundach rozgrywek, jury podsumowało punkty i okazało się, że podium wygląda tak:

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Sypniewie

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Runowie

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Pęperzynie.

Podziękowanie za udział w konkursie otrzymali uczniowie:

• Szkoły Podstawowej nr 2 w Więcborku
  • Szkoły Podstawowej w Zakrzewku
  • Szkoły Podstawowej w Jastrzębcu
  • Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku.

Dziękujemy za wspólną zabawę. Gościom za przyjęcie zaproszenia, opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok.

Konkurs przygotowała Lucyna Zająkała.